Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland

Secretariaat:

Burg. Hackstraat 12

4471 BM Wolphaartsdijk

Tel: 0113-581561

E-mail: Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken.

Bank: Rabobank Oosterschelderegio NL18 Rabo 03205.95.595

Website: www.trekpaarden.nl

 

Nieuwsbrief 2018-3

 

Uitnodiging voor het bezoeken van de donateursavond.

Datum       : vrijdag 23 november 2018

Aanvang : 19.45 uur

Zaal open: 19.15 uur

Plaats        : Heinkenszand, Sportf. Borsele B.V., Stengeplein 1.

Telefoon    : 0113-561865

Programma:

  1. Opening door Joost Adriaanse, voorzitter.
  2. De trekpaardenhouder vertelt. Ingmar Alewijnse.
  3. Zeeuwse streekdrachten periode 1800-2000 door Jeanine Dekker S.C.E.Z.
  4. Vertoning ingezonden foto’s en verkiezing 3 beste foto’s en prijsuitreiking.
  5. Iets drinken in de hal. Het veilen van een schilderij van Wout Kole.
  6. Beelden van de Oosterschelde door Sjak de Kok van de NP Oosterschelde.
  7. Vertoning van DVD uit 1995, Folkloristische dag Nisse met 4/8/12/15 span paarden.
  8. Gelegenheid tot het stellen van vragen over het werk van de Stichting.
  9. Sluiting (rond de klok van 22.30 uur).

Fotowedstrijd

Nog enkele dagen hebben de fotografen onder ons om foto’s in te sturen van trekpaarden aan het werk op een van onze evenementen. De foto’s kunt u mailen naar: Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken. Dit kan nog tot 15 november a.s. De beoordeling en prijsuitreiking is tijdens de donateursavond op 23 november.

Boerenlandrit 2018

Vorig jaar werd besloten de jaarlijkse Boerenlandrit op Noord-Beveland te rijden. De reden was dat de familie van wijlen de heer Huib van der Maas (oud-voorzitter van de ZLTO ) een oude Noord-Bevelandse men--wagen aan onze stichting beschikbaar stelde. Deze wagen moest grondig gerestaureerd worden om weer te kunnen gebruiken. Dit betekende een forse investering. Voor de restauratiekosten deden we een beroep op de Rabobank WNB en de gemeente Noord-Beveland. Beide verleenden een bijdrage en zo kon tot restauratie worden overgegaan. Onze trekpaardhouder Sjacco de Visser, die als aannemer de restauratie wilde uitvoeren, nam het karwei op zich. We streefden er naar de restauratie gereed te hebben vóór de Boerenlandrit, zodat de wagen gepresenteerd kon worden op Noord-Beveland. Dan zouden de familie Van der Maas en een vertegenwoordiging van het gemeentebestuur van Noord-Beveland de rit mee kunnen rijden. Het lukte om op 26 juli de gerestaureerde men-wagen te demonstreren.                                                                             Een tweede blikvanger was een fraaie Jan Plezier (van de familie Brouwer uit ‘s-Heer Hendrikskinderen), die in bruikleen is afgestaan aan onze stichting en waarmee 18 personen kunnen meerijden. Een oud-inwoonster van Noord-Beveland, mw. Janne van Gilst, nu wonend in Amsterdam, bood aan behulpzaam te zijn bij het samenstellen van een route, die ook een historisch tintje omvatte. Janne van Gilst had ook familiaire banden met de onderneemsters van de zorgboerderij ‘Catharina Maria hoeve’ aan de Jacobadijk bij Kamperland. Op deze locatie konden enkele dagen vooraf de wagens gebracht worden. Ook kon deze locatie als begin/eindpunt van de rit fungeren. Er kon uiteindelijk een aantrekkelijke route worden samengesteld. Er hadden zich inmiddels 13 enkel-/dubbelspannen aangemeld voor o.a. de Walcherse men-wagen, de Zeeuws Vlaamse phaeton, de Thoolse kapkar, de Waardense dokterskar, de Zuid-Bevelandse men-wagen, de Schouwse molenaarswagen enz. Ook de pr-activiteiten werden in de regio aangevoerd. Door het vroeger vallen van de oogst waren enkele deelnemers genoodzaakt hun deelname te annuleren. Uiteindelijk bleven er 10 aangespannen combinaties over.                                                                                                                                                                                               In de laatste vergadering met de trekpaardenhouders werd het idee geopperd om de vrijwilligersdag te combineren met de Boerenlandrit. De vrijwillig(st)ers die belangstelling hadden om de rit mee te rijden konden gratis deelnemen. Hiervan werd goed gebruik gemaakt.                                                                                                                                                                Omstreeks 08.30 uur kwamen de eerste deelnemers en paarden aan op de ‘Catharina Maria’ hoeve. De temperatuur was al redelijk opgelopen. Het werd een stralende dag vol zonneschijn. Vanwege de warmte werd besloten de route in te korten en enkele korte ‘stops’ in te lassen. Bij de start konden de deelnemers genieten van koffie met een bolus. Omstreeks 10.30 uur zette de stoet zich in beweging. Het ging over de Jacobadijk en een verhard pad door de weilanden langs Kamperland naar de Stoppeldijk. Daar werd gepauzeerd en de dorst gelest. Vervolgens werd koers gezet naar Geersdijk, waar de paarden werden uitgespannen op de minicamping ‘Willemshoeve’. De paarden werden voorzien van water en hooi. We konden daar genieten van een voortreffelijke BBQ van onze vaste cateraar Breedijk. Ook onze oud-voorzitter Piet Sinke en onze vrijwilligster Corrie de Visser, beiden op leeftijd, waren daar aanwezig. Er werden veel (humoristische) herinneringen uit de oude doos opgehaald! Omstreeks 14.30 uur werd weer ingespannen en zette de stoet zich in beweging om langs het haventje van Geersdijk over een gedeelte van de Stoppeldijk langs de haven van Kamperland naar de Jacobadijk te rijden, nadat onderweg nog een ‘stop’ was ingelast. Rond de klok van 17.00 uur arriveerden we weer op de ‘Catharina Maria hoeve’. Ondanks het warme weer kunnen we terugzien op een mooie rit. Onze dank betreft ook mevr. Janne van Gilst voor haar prachtige route en interessante toelichting op de natuur, cultuurhistorie en verdere bezienswaardigheden op de route.

Jumpin’ de Weel – zaterdag 4 augustus 2018

Ook dit jaar kregen we weer een uitnodiging om deel te nemen aan Jumpin’ de Weel. Dit jaar in een wat bescheidener rol. 3,4 en 5 augustus met de carrousel. Op 4 augustus met een men-wagen, vliegend tapijt, ringsteken en op paard rondjes rijden voor kinderen. , welke in grote getale hebben genoten van het vliegend tapijt en het zitten op een echt paard. Eric en Jacco Schrijver hebben zeer veel mensen laten genieten op de men-wagen met hun rondritten.

Een zeer geslaagde dag.

Oogstdemonstratie 14 augustus 2018

Op 14 augustus is onze jaarlijkse oogstdemonstratie gehouden op het perceel van Natuurmonumenten aan de Zwaakse Weel aan het Groenewegje te ’s-Gravenpolder. Met circa 25 trekpaarden en authentieke voerwagens en werktuigen werd de Zeeuwse vlegeltarwe van het land gehaald. Voor het aan- en afvoeren en het stallen van de wagens en werktuigen kon weer dankbaar gebruik worden gemaakt van de gastvrijheid en het boerenerf van de familie Aarnoutse aan het Groenewegje.

We kunnen terug zien op een zeer voorspoedig verlopen dag. Een dissonant vond plaats tijdens de opening van de dag. Een span paarden met erachter een zelfbinder sloeg op hol en baande zich een weg door de prikkeldraadafrastering naar het aangrenzende stoppelveld. We zijn dankbaar dat dit incident geen ernstiger gevolgen had.

Het was deze dag prachtig zomerweer. Burgemeester Dijksterhuis opende om 14.00 uur de dag met een korte toespraak en het maaien van de eerste strook tarwe met de zelfbinder, samen met Sjako de Visser.

Zeer veel bezoekers mochten we deze dag verwelkomen. De wei achter het tarweland was grotendeels bezet met auto’s, evenals langs het Groenewegje. het aantal bezoekers schatten we op circa 1200.

De Stoomtrein voerde enkele ritten bezoekers aan op het 300 meter verderop gelegen stationnetje te Kwadendamme. Deze konden tegen een gereduceerd tarief de oogstdemonstratie bezoeken. We zijn Pieter Boone erkentelijk dat hij weer de gehele dag aanwezig was met zijn restauratiewagens en, zo te zien, een goede dag heeft gehad.

Dankzij de bijdrage van de gemeente Borsele en de vele bezoekers konden we deze dag afsluiten met een positief resultaat. Dit was mede te danken aan het feit dat alle werkzaamheden die door derden voor ons zijn gedaan gratis zijn uitgevoerd. Hiervoor nogmaals Hartelijk Dank!

Een zelfbinder maaide het graan, waarna twee voerwagens de schoven naar de authentieke zelfrijdende combine van Adrie van Strien en de hekelmachine van de familie Poppe brachten.De pers van Johan de Roo werd door zijn vader bediend. Johan had ook al voor ons het naastliggende perceel gemaaid en gehakseld zodat het terrein geschikt was om auto’s van bezoekers te stallen. Onze eigen vrijwilligers assisteerden bij het dorsen. Twee wagens zorgden voor het vervoer van vele bezoekers, vooral kinderen. De zaaimachine, de stoppelploeg, de cultivator en de rosmolen waren met paardenkracht in actie. Vrijwilligers waren bezig met schoven mennen, stuken, vlegeldorsen en graansnijden met de zekel. Ook de carrousel zorgde weer voor een geweldige attractie voor de kinderen. Andere welkome attracties waren hoefsmid Marcel Raats, de stands van de Zeeuwse vlegel, van de Stichting het Paeremes, van een kleinvee-hoederij van onze trekpaardenhouder Erik Schrijver, en niet te vergeten onze promotiestand.

Omroep Zeeland, de PZC, de Bevelander en de Bevelandse Bode gaven uitgebreid aandacht aan deze dag. Zie voor mooie foto’s van dit evenement onze website.

 

Burghse dag 11 augustus 2018

Onze carrousel was aanwezig tijdens deze dag en werd ingevuld door Bart van der Wekken met zijn paard .

 

Oostkapelse Dag – zaterdag 18 augustus 2018

Op zaterdag 18 augustus deed de St. Het Werkend Trekpaard Zeeland mee aan de Oostkapelse Dag.

We waren daar aanwezig met onze carrousel. Cees Maurice met vrouw, zijn paard en kleinzonen.

Hij heeft het deze dag zeer druk gehad, ondanks het feit dat er voor de rondritjes betaald moest worden wat overigens door de organisatie werd geregeld.

Kortom het was een zeer geslaagd optreden op een heel drukke Oostkapelse dag.

Carrousel naar Hoeilaart ( België) 26 augustus.

Rien en Mark zijn deze dag met de carrousel naar het paardenfestijn in Hoeilaart geweest. Zeer veel

kinderen hebben genoten van onze carrousel.

Ploegen te Lewedorp op zaterdag 8 september.

Met prachtig weer en een 5 tal paardenploegers actief op zeer goed (ook voor paarden) te ploegen grond was deze ploegwedstrijd in samenwerking met de Stichting Zeeuwse ploegwedstrijden een

succes. 4 ploegers uit Brabant die door onze stichting waren uitgenodigd en één Zeeuwse trekpaardenhouder deden daaraan mee. Cees Mol kon als enige een gaatje vinden om hieraan mee te doen. Verder waren er een achttal wentelploegen, een zevental antieke rondgaande ploegen en negen stuks heen en weergaande ploegen waren actief. Een mooi schouwspel. 100 jaar ploeggeschiedenis op één perceel in beeld.

 

Carrousel in Halsteren op 22 en 23 september.

Tijdens de Power Horse te Halsteren is de carrousel ingezet met een paard van Ko Brooymans.

Jammer dat vanwege de weersomstandigheden deze dagen daar weinig gebruik van is gemaakt.

Carrousel te St. Pieters Leeuw op 30 september.

Rien en Mark Brooymans zijn met de carrousel op 30 september naar de trekpaarden-dag in Sint-Pieters-Leeuw geweest. Na enkele jaren daar niet te zijn geweest konden we dit keer niet weigeren omdat onze carrousel beschikbaar was. Vele kinderen hebben deze dag hun rondjes met veel plezier gedraaid.

 

13 oktober ploegen te Hoofdplaat 66e Nationale Ploegwedstrijden.

Alleen Ko Brooymans kon namens onze stichting meedoen aan deze kampioenschappen. Met nog een 6 tal collega’s uit Brabant werd er daar op zeer zware grond geploegd. Ko behaalde daar een verdienstelijke derde plaats.

20 oktober Najaar-werkzaamheden 2018 bij landbouwperceel het Groenewegje te ‘s Gravenpolder.

Dit keer werd er op de bedrijven geen open dag gehouden, maar elke beschikbare trekpaardenhouder was actief op deze dag. In eerste instantie waren we met negen rekpaardenhouders. Jammer dat Bart van der Wekken moest afhaken met een minder gewillig paard en een kapotte ploeg. De belangstelling was heel erg goed. Het was ook prachtig weer. De tweespannen paarden van Ab Paauwe,Cees Mol, Cees Maurice, Erik Leendertse, Gebr’s Schrijver, Alex Krijger, Mark Brooymans en het driespan van Ko Brooymans hebben ongeveer 1 ha geploegd. Wel was de grond erg droog en hard. Toch een prachtige dag voor onze stichting want ook Omroep Zeeland was aanwezig en liet nog diezelfde dag prachtige opnamen zien.

 

Van de penningmeester.

Dank voor alle betalingen tot nu toe. Diegenen welke hun donateursnota nog niet hebben voldaan krijgen bij deze nieuwsbrief een herinnering. Wilt u zo goed zijn deze zo spoedig mogelijk te betalen?

Onze dank daarvoor is groot!

 

Het koninklijk bezoek aan Overduin in 1862 (vervolg)

Op 25 mei 1862 bezocht Koning Willem III bij zijn rondreis door Walcheren ook de buitenplaats Overduin en bezichtigde hij onze monumentale boerenschuur. Het hierover verschenen reisverslag beschrijft het vervolg op de volgende wijze:

‘Enige schreden verder werd Zijne Majesteit de pachthoeve aangewezen en binnengeleid, waardoor de pachter het genoegen had den Koning bij zich te ontvangen en zijn vrouw en kinderen, benevens enige bekenden voor te stellen. Terwijl de man nog druk hiemede bezig was en Zijne Majesteit uitgenodigd werd om enige ogenblikken in de huiselijke kring plaats te nemen, naderde een bejaarde boer de Koning om hem een zilveren tabaksdoos te vertonen. ‘Sire! die heb ik nog van Uw Grootvader, Willem de Eerste, weet je’. ‘Zoo, ja wel’, antwoordde Zijne Majesteit, ‘maar bij welke gelegenheid was dit?’ “Met ringrijden, Sire!’, zei de boer. ‘Uw Grootvader had die voor een prijs gegeven en ik heb ze afgereden; zo als U ziet heb ik nog altoos het oranjelint bewaard, waaraan ze opgehangen was’. ‘Ei, zoo!’, vervolgde Zijne Majesteit, ‘en wanneer was dat dan?’. ‘Nu bijna veertig jaren geleden, Sire! op de Vrouwepolder’. ‘Zoo’, sprak de Koning, ‘dus in het jaar .....?’ ‘Ja, dat heb ik niet onthouden’, zei de boer, ‘dat komt zo al met de jaren, dan gaat het geheugen weg en ik heb altoos beter met geld dan met jaren kunnen rekenen’. Inmiddels had de pachter een paar flessen wijn opengetrokken en bragt alstoen op Zeeuwschen boerenmanier een toast uit, verzoekende om eens met Zijne Majesteit te mogen klinken, hetgeen toegestaan zijnde, door al de aanwezige boeren en boerinnetjes gevolgd werd, waarbij Zijne Majesteit den wensch uitte, dat het hem en al de Zeeuwsche boeren goed mogt gaan, waarna Zijne Majesteit zich nog een poos minzaam met de kinderen onderhield en vervolgens de wandeling langs de menagerie voortzettende, eindelijk blijkbaar onder den aangenaamsten indruk, ten 7 uur van de gastheer De Jonge van Ellemeet en diens gezin afscheid nam en dwars door de bosschen naar Domburg vertrok’.

 

Optredens voor verenigingen, scholen, stichtingen en bejaarden tehuizen.

Simon Lous en enkele keren ook Cees Maurice hebben in dit kalender jaar meerdere keren onze stichting mogen promoten voor hele groepen mensen zeer uiteenlopend. Vrouwen van Nu, bejaarden, scholen en verenigingen hebben hier gebruik van gemaakt.

Sponsoren.

Gelukkig zijn we ook dit jaar weer ondersteund door bedrijven en instellingen die ons gunstig gezind zijn. Ook van de Provincie Zeeland en enkele gemeenten mochten we weer een subsidie ontvangen.

De Gemeenten en bedrijven welke meerdere activiteiten hebben ondersteund willen we hieronder publiceren;

Gebroeders Weststrate dealer New Holland tractoren, Zuidweg 13/15 te Krabbendijke.

Knuit, Loonwerkbedrijf te Ovezande.

Traas, ongediertebestrijding, te ’s Gravenpolder.

C.Z.A.V. Aan en Verkoopvereniging ,Oostkanaalweg 5 te Wemeldinge.

Provincie Zeeland Abdijplein te Middelburg.

Vervaet-van Weele, Landbouw-Mechanisatiebedrijf te Wolphaartsdijk.

Oliehandel Dekker te Grijpskerke

MC Cain Aardappelverwerker te Lewedorp.

Van Iperen Spoorstraat 1 te ’s Gravenpolder

Zeelandtrac Baarlandse Zandweg te ’s Gravenpolder.

Cor Brouwer, Rijtuig en stoffeerderbedrijf te ’s Heer Hendrikskinderen.

VOF Kesselaar v/d/ Vreede, te ’s Gravenpolder.

WEA Accountants en Adviseurs te Middelburg.

Camping Scheldeoord te Baarland.

Markusse Loon en Grondverzetbedrijf te ’s H Abtskerke.

Kloosterman, Loon bedrijf te Kapelle.

Dierenartsencombinatie Ovezande te Ovezande.

De Koster Fijn-timmerwerk te ’s Gravenpolder.

MCD Piet de Koster Supermarkt, Bakkerij te Wolphaartsdijk.

Fam. Aarnoutse Groenewegje te ’s Gravenpolder.

Fam. v. d. Maas, Groenewegje te ’s Gravenpolder.

Joh. De Roo, Grotendijk 1, te ’s H. Abtskerke.

Top Onions Baarlandse Zandweg te ’s Gravenpolder.

Pieter Boone, Pioniersweg 1a, Cateraar te Grijpskerke.

Gemeente Veere te Domburg.

Gemeente Borsele te Heinkenszand.

Dierenartsen “Borra-Trappeniers”, Vliedberg 25, Biggekerke

Deze bedrijven nodigen we hierbij van harte uit onze donateursavond te bezoeken.

Allen hartelijk dank!

Vrijwilligers en donateurs

Graag willen wij in deze laatste nieuwsbrief van het jaar 2018 de vrijwilligers, die op welke wijze dan ook het werk van de Stichting hebben uitgevoerd of ondersteund, van harte danken voor de geleverde inzet. Zonder uw steun is het onmogelijk alle evenementen en de instandhouding van materialen uit te voeren.

De donateurs danken wij voor hun geldelijke ondersteuning. Voor veel dingen die wij doen, is geld een onmisbare factor. Dank voor uw bijdrage!

Wij hopen ook in het jaar 2019 weer op u te mogen rekenen!

 

Oproep. Als iemand met kennis van de trekpaardenhouderij zijn of haar vakantie wil besteden aan het onderwijzen van iemand in Hongarije t.a.v. het mennen, inspannen enz. op een grote boerderij in Hongarije met daarvoor gratis huisvesting en kennismaken met het land kan die zich melden bij het

Secretariaat via telefoon of mail. Zie briefhoofd.

  

 

 

 

zeeland

rabo


dierenarts

Website: Elloro